Пяточисленная православная молитва

Пяточисленная православная молитва

Пяточисленная православная молитва


Однажды, я случайно услышала о пяточисленных молитвах . В то время было еще тяжело достать православный молитвослов и любую другую православную литературу. Поэтому долгое время оставалось мечтой, хоть раз услышать эти молитвы. Но как-то я решила навестить одну больную старушку. Баба Нина, рассказала, как ездила в монастырь и там купила несколько книжечек с редкими молитвами. На прощание она подарила мне одну из них, и сколько же у меня было радости, и восторга, когда я увидела, что это были пяточисленные молитвы! Давно это было, но то трепетное чувство меня до сих пор не покидает, когда я раскрываю эту книжечку. Поэтому решила напечатать эти молитвы на своей страничке и поделиться со своими читателями. Сейчас, конечно, много разной литературы, может быть многие из Вас знают о пользе и красоте пяточисленных молитв, но если я донесу их и открою, хоть для одного моего читателя, значит моя работа была проделана не зря.


ПЯТОЧИСЛЕННЫЕ МОЛИТВЫ
( читаются по благословению духовника)

Творение святителя Димитрия Ростовского.

Один старец , стоя на молитве и быв восторзе, слышал глас Господа нашего Иисуса Христа, глаголющий с Пречистою и Пресвятою Богородицею, Материю Своею, рекши к Ней:
-Рцы Мне, Мати Моя, колико болезней наибольших , живущи на свете, претерпела еси Мене ради?
И рече Пресвятая:
-Cыне и Боже Мой! Наибольших пять болезней Тебе ради претерпела: первая- егда услышала от Симеона Пророка, еже имел еси быти; вторая – егда, ищущи Тебе в Иерусалиме через три дня; третья – егда Тя поймана и связана от жидов услышала; четвертая – егда Тя на Кресте между разбойниками Распятаго видела; пятая – егда Тя видела во гробе полагаема.
И рече к Ней Господь:
-Глаголю Тебе, Мати Моя: аще кто каждую болезнь Твою на кийждо день прочтет с молитвою Моею, сие есть << Богородице, Дево радуйся >>

- за первую болезнь дам ему познание грехов и жаление о них;
-за вторую – дам ему всех грехов прощение;
-за третью – возвращу ему добродетели его, через грехи изгибшия;
- за четвертую – напитаю его, при смерти его, Телом и Кровию Моею Божественною;
-за пятую – явлюся ему Сам при смерти его и приму душу его в живот вечный. Аминь.
По видению этого богоносного старца святителем Димитрием Ростовским было сложено далее следующее молитвословие.
Начало к сим молитвам :
Слава Тебе, Христу Богу моему, не погубившему мя грешного со беззаконьми моими, но даже доселе грехом моим потерпевшему.
ПОКЛОН.
Сподоби, Господи, в день сей без греха сохранитися нам; даруй ми, Господи, да ни словом, ни помышлением прогневаю Тя, создателя моего, но вся дела моя, советы и помышления да будут во славу Пресвятаго Имени Твоего.
ПОКЛОН
Боже милостив, буди мне, грешному, во всей жизни моей: во исходе моем и по кончине моей не остави мене.
ПОКЛОН

СИЕ, ПАДШИ НИЦ НА ЗЕМЛИ, ГЛАГОЛИ:

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, прими умершаго мя душею и умом. Прими мя грешнаго, блудника, сквернаго душею и телом. Отыми неприязнь безстудную и не отврати лица Твоего от мене, не рцы, Владыко:<< Не вем, кто еси>>, но вонми гласу моления моего; спаси мя, яко имеяй множество щедрот и не хощеши смерти грешника, не оставлю же Тя, Создателя моего, и не отступлю от Тебе, дондеже послушаеши мя и даси всем грехом моим прощение, молитв ради Пречистыя Матере Твоея, предстательствы честных Небесных Сил безплотных, святаго славнаго Ангела-хранителя моего, Пророка же и Предтечи Твоего Крестителя Иоанна, богоглаголевых апостол, святых и добропобедных мученик, преподобных и богоносных отец наших и всех Твоих святых, помилуй и спаси мя грешнаго. Аминь.

МОЛИТВА СВЯТОМУ ДУХУ


Царю Небесный, Утешетелю, Душе истины, Иже везде сый и вся исполняяй, Сокровище благих и жизни Подателю, приди и вселися в ны, и очисти ны от всякие скверны, и спаси, Блаже, души наша.

ТРИСВЯТОЕ

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. ( Читается трижды, с крестным знамением и поясным поклоном)
Слава Отцу и Сыну, и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

МОЛИТВА ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ

Пресвятая Троице, помилуй нас; Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.
Господи помилуй, Господи помилуй, господи помилуй.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ


Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго.
Яко Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь.

ПЕСНЬ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЕ

Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословена Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко спаса родила еси душ наших.

ПО СЕМ: МОЛИТВА ПЕРВАЯ

О Мати Милосердая, Дево Марие, аз, грешный и непотребный раб Твой, воспоминаючи Твоя болезни, егда услышала еси от Симеона Пророка о немилостивном убиении Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, приношу сию Тебе молитву и Архангельское обрадование, прими в честь и память болезней Твоих и умоли Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, да дарует ми познание грехов и жаление о них.
( Поклон )

МОЛИТВА ВТОРАЯ

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь; и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго. Яко Твое есть Царство и Сила и слава во веки. Аминь.

Богородице Дево, радуйся, Благодатная Марие, Господь с Тобою; благословена Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших.

О, Богоблаженная и Пренепорочная Отроковице, Мати и Дево, прими от мене, грешнаго и непотребнаго раба Твоего, сию молитву и Архангельское обрадование в честь и память болезни Твоея, егда позабыла Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, в церкви и через три дни Его не видела еси; умоли Его и испроси у Него всех грехов моих прощение и оставление, Едина Благословенная. ( Поклон )

МОЛИТВА ТРЕТЬЯ

Отче наш… Яко Твое есть Царство… Богородице Дево, радуйся…

О Мати Света, Преблагословенная Дево Богородице, приими от мене, грешнаго и непотребнаго раба Твоего, сию молитву и Архангельское обрадование, в честь и память болезни Твоея, егда Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, поймана и связана слышала еси. Умоли Его, да возвратит мне добродетели, через грех изгибшия, да Тя, Пречистая, во веки величаю.
( Поклон)
МОЛИТВА ЧЕТВЕРТАЯ

Отче наш… Яко Твое есть Царство… Богородице Дево, радуйся…

О, милосердия Источниче, Дево Богородице, приими от мене, грешнаго и непотребнаго раба Твоего, сию молитву и Архангельское обрадование в честь и память болезни Твоея, егда на Кресте между разбойники видела еси Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, Его же умоли, Владычице, да подаст ми дар Телом и Кровию Своею Божественною, да Тя, Заступницу, славлю во веки. ( Поклон)

МОЛИТВА ПЯТАЯ

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукаваго. Яко Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь.

Богородице Дево, радуйся, благодатная Марие, Господь с Тобою; благословена Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко Спаса родила еси душ наших.

О Надеждо моя, Пречистая Дево Богородице, приими от мене, грешнаго и непотребнаго раба Твоего, сию молитву и Архангельское обрадование в честь и память болезни Твоея, егда видела еси Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа, во гробе полагаема, Его же умоли, Владычице, да явится мне в час смерти моея и да приимет душу мою в живот вечный. Аминь.
( Поклон)
О, Премилостивая Дево, Госпаже Богородице, чадолюбивая горлице, небеси и земли Самодержавная Царице, любезная Приемнице всех, простирающих к Тебе свои мольбы, печальных Утешетельнице, приими от мене, грешнаго и непотребнаго раба Твоего, пяточисленное сие моление, в немже воспоминаю земныя и небесныя Твоя радости, умильно вопиюще к Тебе сице:

( Земные радости ) Радуйся, Заченшая во чреве без семене Христа Бога нашего. Радуйся, без болезни Носившая Того. Радуйся, Породшая чудным смотрением. Радуйся, Восприимшая от волхвов-царей дары и поклонение. Радуйся, яко обрела Рождество Твое преславно из мертвых воста. Радуйся, Видевшая возносящегося Своего Создателя, к Нему же Сама душею и телом возшла еси.

( Небесные радости ) Радуйся, девства ради Своего, паче ангел и всех святых Преславная. Радуйся, близ Пресвятыя Троицы просияющая. Радуйся, Миротворице наша. Радуйся, Властительнице, обладающая всеми Небесными Силами. Радуйся, паче всех деозновение к Сыну и Богу Своему имущая. Радуйся, милосердая Мати всем, к Тебе прибегающим. Радуйся, яко Твое веселие во веки не скончается!

И мне недостойному, по неложному обещанию Твоему,в день исхода моего, милостива предстани, да Твоим руководством управлен буду к горнему Иерусалиму, в немже прославленно царствуеши с Сыном Твоим и Богом нашим, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со Отцем и Пресвятым Духом в безконечные веки веков. Аминь.

От скверных устен моих, от мерзкаго сердца, от нечистаго языка и от души оскверненной приими, Госпоже Царице, сие похваление , Радости моя. Приими, якоже вдовии прияла сии две лепты, и даруй ми принести Твоей благости дар достоин. О Владычице моя, Пречистая Дево, Небесная Царице, якоже хощеши и волиши, паче же научи мя, что ми подобает Тебе, Матери Божией глаголати к Тебе Единой, грешных Прибежищу и Утешению. Радуйся, Владычице, да и аз, многогрешный раб Твой, радостно зову Тебе, Всепетой Матери Христа Бога нашего. Аминь.

На Твой пресвятый образ взирая, яко истинную Самую Тя зрю Богородицу, верою сердечною и любовию от души припадаю и поклоняюся; с Предвечным на руку Твоею держимым Младенцем, Господом нашим Иисусом Христом, боголепно почитаю и молю Тя со слезами, покрый мя покровом Твоим от враг видимых и невидимых, Ты бо род человеческий ввела еси в Царство Небесное. Аминь.
По сем:
Достойно есть яко воистину блажити Тя Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.
Слава и благодарение Господу за все. Аминь.
( Поклон)

3 Комментария
  1. аватар отсутствует

    Спасибо за молитвы, Надейка! Видишь, отозвался один злой человек, одержимый д...ом!

    29 Дек 2013, 23:53
  2. Надежда Спам

    Здравствуй, солнышко! Да, Аннушка, побывав в Новокузнецком храме, я поняла, как много больных людей. Как физически, так и душевных. Темные силы не спят, чуть дашь слабинку, они быстро тебя атакуют. Поэтому в Вере нужно быть стойкими, иначе можно пропасть. Спасибо тебе, родная, что нашла время и прочла. Но на этом сайте у меня фотографии храма не выложены. Я все никак не разберусь, как здесь работать. В Прозе как то сразу стало все понятно, а здесь я как топор в водоеме, куда не ткнусь, сразу иду ко дну. sad

    30 Дек 2013, 07:08
  3. аватар отсутствует
    busel101 Спам

    Те кто считает что у Бога есть мать... и изображают иконы богоматери и поклоняются ей- они больные на голову богохульники, или подонки- зомбирующие людей ради наживы...

    Жидовский бог был глуп и жаден
    Иисус был также неумён
    Аллах был всеми почитаем
    Но был неграмотен и он

    Коль льётся дождик
    Мир смеётся и набухает благодать
    То вам придуркам что ж неймётся
    Пора бы истину познать

    Читать далее http://www.liveinternet.ru/users/2938094/post249220296/

    31 Май 2013, 08:40

Оставить комментарий

avatar

Литературный портал для писателей и читателей. Делимся информацией о новинках на книжном рынке, интервью с писателями, рецензии, критические статьи, а также предлагаем авторам площадку для размещения своего творчества!

Архивы

Интересно



Соцсети